Aloes

AloesAloes to roślina znana na całym globie. Aloes liczy ponad 330 – 400 gatunków. Rośliny aloesu pokrywają tereny Półwyspu Arabskiego, Afryki a także Madagaskaru. Aloes ma bardzo rozległe zastosowanie w medycynie naturalnej.

Do leczenia wykorzystuje się sok z aloesu, który posiada działanie przeczyszczające podczas zaparć niewiadomego pochodzenia. Ze względu na jego gorzki smak skutecznie pobudza łaknienie. Doskonale działa na naszą wątrobę jako środek żółciotwórczy oraz żółciopędny.

W lecznictwie możemy spożytkować także liść aloesu. Najlepiej sprawdzi się on w stanach osłabienia organizmu, oraz po przewlekłym leczeniu. Wyciąg z liści Aloesu zawiera dużo cennych aminokwasów, witaminy, białko oraz sole mineralne. Stosuje się go profilaktycznie jako środek wzmacniający odporność organizmu. Można go też zastosować na kilka chorób przewodu pokarmowego, takich jak: wrzody żołądka, dwunastnicy, jelita grubego albo stany zapalne.

Aloes jest wykorzystywany przy cukrzycy ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Jeżeli zakupimy preparat z Aloesu sprawdźmy jego datę ważności. Nie powinno się używać preparatu po terminie ważności.

Działanie aloesu:

  • przeciwbólowe (naturalny kwas salicylowy, mleczan magnezowy)
  • przeciwzapalne (kampesterol, bradykinazę)
  • przeciwbakteryjne (fenole, kwas cynamonowy, lupeol, związki siarkowe). Stosowany w leczeniu bakteryjnych infekcji przewodu pokarmowego. Ma korzystny wpływ w terapii wrzodów trawiennych, ponieważ zmniejsza stężenie kwasu solnego, którego nadmiar powoduje powstawanie wrzodów.
  • przyspiesza proces gojenia (rany skóry, owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia, jest pomocny w gojeniu zarówno ran zewnętrznych jak i wewnętrznych)
  • pobudza wzrost i naprawę skóry
  • działa jako silny środek przeczyszczający
  • przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych lub zmniejsza ich rozmiary
  • bywa również stosowany miejscowo u osób z bolesnymi hemoroidami
  • stosowany do leczenia trądziku

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_zwyczajny#Zastosowanie

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: